Программа «Два города – два университета» (интенсивный курс)

Программа «Два города — два университета» предоставляет уникальную возможность пройти интенсивный курс русского языка в двух лучших российских университетах — Московском государственном университете (МГУ) и Санкт-Петербургском государственном университете (СПГУ), а также познакомиться с культурными и историческими достопримечательностями России, значительная часть которых находится в нынешней и бывшей столице страны. Программа действует с 2005 года. За это время в ней приняли участие более 700 студентов из зарубежных вузов. Программа рассчитана на студентов, изучающих русский язык 1 год и больше. Содержание программы:

• 3 недели в Москве и 8 дней в Санкт-Петербурге;
  • 100 часов занятий по русскому языку с профессиональными преподавателями МГУ и СПГУ;
  • небольшие группы с возможностью интенсивной работы;
  • изучение русской культуры;
  • получение, в первую очередь, коммуникативных навыков: умения общаться с носителями русского языка, понимать их и правильно выражать на русском языке собственные мысли;
  • отдых и занятия одновременно: большая экскурсионная программа на русском языке;
  • индивидуальная программа для каждого студента-участника.

Стоимость: $2300.

Personal information

day

month

year
male
female

We’ll contact you by this address

Passport

Day, month, year

Country and city

Education and Job

The place of work and position if working
the name of the institution, if studying

Work or school address

Home address for those who currently do not work

Study program

Preparatory( foundation) program
Russian language programs
Training programs for teachers and lecturers of Russian as a foreign language

Arrival and accomodation

Country and city

day, month, year
yes
no
If you answer “yes”, please send all necessary data about your flight at least one week before the arrival to Moscow.

I need accommodation
I don’t accommodation

Additional information

you can skip this positon) Please add any information you consider to be important

Please attach scanned pages of your passport which contain the following information: the passport number, the period of validity, the authority and date of issue, first and last names of the student. You should attach at least one file

One file at least should

I confirm that all information I gave here is true. I am aware of the conditions of enrollment and payment. I understand that on my arrival to Moscow I’ll have to sign the study contract with the Institute of Russian Language and Culture of Moscow State university.